Nevşehirli işadamı Bahattin Sertkaya tarafından yaptırılan briket ve parke taşı üretecek olan fabrikanın temeli düzenlenen törenle atıldı. Yaklaşık 3,5 milyon TL’ye mal olacak fabrikanın faaliyete geçmesiyle birlikte 50 kişinin iş imkanı bulacağı belirtildi. Ahlat-Malazgirt yolu üzerinde, 2 bin 200 metrekaresi kapalı toplam 39 bin 200 metrekare alan üzerinde kurulacak olan Süphan Bims Briket ve Parke Taşı Fabrikası’nın temel atma törenine Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bitlis Milletvekili Zeki Ergezen, İlçemiz Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, İlçe Emniyet Müdürü Fadıl Güçlü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan işletme sahibi Nevşehirli işadamı Bahattin Sertkaya, Nevşehir’den Anadolu insanına hizmet etmek ve bölgeyi canlandırmak amacı ile tesis kurduğunu söyledi. Selçuklunun başkentinde yatırım yapmaktan son derece mutlu olduğunu da belirten Sertkaya, “12 ay tam kapasiteyle üretim yapabilecek tesisimiz 39 bin 200 metrekare alan üzerinde kurulacak. Günlük üretim kapasitesi 72 bin metrekare, parke taşı üretiminde 3 bin 500 ile 4 bin metrekare üretime sahip olacak. Tesislerimiz 3 milyon 500 bin liraya mal olacak. Fabrikamız Alman ve İtalyan teknolojisine sahip makinelerle üretim yapacak” dedi.

İlçemiz Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban ise yaptığı konuşmada bu tür hizmetlerin beraberinde başka hizmetler getireceğini kaydetti. Başkan Çoban; “Yakın bir tarihte bu yatırımcımızla bir araya geldik. O zamanki görüşmemizde bu değerli kardeşimiz Bitlis-Rahva’da bir ortaklıkla böyle bir çalışma başlatmak istediğini ifade etmişti. Bizde bu işletmenin, bu yatırımın belki de benim uzun süre özel sektörle ve yatırımcıyla çalışmamın getirdiği bir avantaj olarak kendisine “ham madde burada, iklim açısından değerlendirirseniz en uygun yer bura” diye söyledik ve her konuda kendilerine destek olacağımızı belirterek bu yatırımın Ahlat’a yapılmasını istedik. Değerli işadamımızda bizim bu teklifimize olumlu baktı ve nihayetinde bu yatırımın burada yapılması hususunda çalışmalar başlattı. Ben umut ediyorum ki bu tesis verimli bir hale geldiğinde de vatandaşımız dört elle buradaki yatırımcının bütün çalışmalarına destek verecektir. Bu tesisimizin Ahlat’ımıza hayırlı ve uğurlu olmasını dilerken, inanıyoruz ki bu tür açılımlar, bu tür yatırımlar beraberinde diğer sanayi sektörlerini de cazibe merkezi olarak yanına çekecektir. Ahlat bunu hak etmiştir. Ahlat böyle bir kalkınma sürecini mutlaka yaşamalıdır”diye konuştu.

Süphan Bims | Temel Atma Töreni Süphan Bims | Temel Atma Töreni Süphan Bims | Temel Atma Töreni

Son olarak bir konuşma yapan AK Parti Bitlis Milletvekili Zeki Ergezen, Nevşehir’den gelerek Ahlat’ta yatırım yapan iş adamı Bahattin Sertkaya’ya teşekkür etti. Ergezen; “Türkiye’de önemli gelişmelere paralel olarak bizim ilimizde ve ilçelerimizde de bu gelişmeler oluyor. Hakikaten Türkiye çok önemli mesafeler alıyor. Tabi bu önemli mesafelerde, bu önemli gelişmelerde kendi ilimiz ve ilçelerimizde payını alıyor. Bitlis yer altı zenginlikleri, madenleri bakımından çok zengin bir yer. Bitlis’te Türkiye’nin en kaliteli mermeri çıkıyor ve bu mermerin taliplisi Amerika oluyor. Yani Amerika’nın mermer ihtiyacını karşılayan bir ilin topraklarında yaşıyoruz. Irak’ın inşaat malzemesi, pomzadan yapılan yapı malzemeleri Ahlat’tan gidiyor. Burada da böyle yapı malzemesine dönük bir tesisin yapılması, 50 kişiye istihdam sağlayacak bu yatırımı yapılmasından dolayı biz Nevşehirli işadamımıza teşekkür ediyoruz. Allah kendisinden razı olsun. Gönül arzu eder ki bizim içimizden de iş adamları çıkıp böyle yatırımlar yapsın, Ahlat’ta bu yatırımlar artsın, işsizlerimize iş sahaları oluşsun”ifadesinde bulundu.