Süphan Bims Ahlat’ta Üretime Başladı

Türkiye de birçok fabrika ve iş yeri ekonomik kriz bahanesi ile kapanıp çalışanlar işsiz bırakılırken, Bitlis’in Ahlat ilçesinde ise 5 milyon liralık yatırımla 50 kişinin istihdamını sağlayacak fabrika üretimine başladı.

Özel teşebbüsün ilk yatırımının üretime geçtiği Bitlis’in Ahlat ilçesinde, Bims Briket ve Parke Taşı Fabrikası ekonomik krize inat ilk üretimine başladı. Şimdilik az kapasite ile 15 kişinin istihdam edildiği fabrikanın tam faaliyete geçmesiyle birlikte 35 kişinin daha istihdamının sağlanacağı belirtildi. Ahlat’ta yaptıkları yatırımın bölge ekonomisi için önemli bir unsur olacağını kaydeden Nevşehirli işadamı Bahattin Sertkaya, 2009 yılında temelini attıkları fabrikası için ilk etapta 2,5 milyon lira harcandığını, tam faaliyete geçme süreci içerisinde ise yaklaşık 5 milyon liralık toplam ödenek sarfiyatının olacağını belirtti. Ahlat’ta ilk yatırımının olduğunu ve üretime geçirilmesinden son derece memnun olduğunu vurgulayan Sertkaya, 12 ay tam kapasiteyle üretim yapabilecek tesisin 39 bin 200 metrekare alan üzerinde kurulduğunu, günlük üretim kapasitesinin doğal blokta 60 bin adet 20′lik, yüksek kalıplı üretimde 72 bin, kilitli parke taşı üretiminde ise 3 bin 500 ile 4 bin metrekare kapasiteli üretim tesislerine sahip olduklarını ifade etti.

FABRİKADAKİ TÜM MAKİNELER TAMAMEN YERLİ MALI

Bölgede ilk olmanın gururunu ve heyecanını yaşadıklarını, böyle bir yatırımı tarihi dokusu, hammaddesi ve iklim koşullarının yumuşak olması burada yatırım yapmalarına etkili olduğunu belirten Bahattin Sertkaya, yatırımlarında tamamen yerli teknolojiye yöneldiklerini söyledi. Sertkaya, kapasite ve maliyet olarak muadili olan yabancı teknolojiden çok daha ucuz ve daha yüksek kapasitesi ile verimliliğe sahip makinelere sahip olduklarını da aktararak, gerek hammadde bolluğu, gerek iklimi ve gerekse dokusu ile güzel ve cazibe merkezi olan Ahlat’a diğer yatırımcı arkadaşları davet ettiğini de sözlerine ekledi. Fabrikanın yeni kurulmasına rağmen bölgeden aşırı talep olduğunu anlatan Bahattin Sertkaya, özellikle, Diyarbakır, Urfa, Gaziantep, Van, Bingöl, Muş, Mardin, Elazığ ve Malatya illerinden ürettikleri malzemelere talep geldiğini, bunun da sevindirici olduğu belirtti.

Kaynak: www.beyazgazete.com