Nevşehir’den Ahlat’a Yatırım

Nevşehirli İş Adamı, Bitlis’in Ahlat İlçesine Parke Taşı Ve Bims Fabrikasını Kurdu. Bitlis’in Ahlat ilçesinde yapımına geçen yıl başlanan, ”parke taşı ve bims fabrikası” üretime başladı. Nevşehir’den gelip Ahlat’a yatırım yapan iş adamı Bahattin Sertkaya, yaptığı açıklamada, Nevşehir’den Anadolu insanına hizmet etmek ve bölge ekonomisini canlandırmak amacıyla Ahlat’a gelip yatırım yaptığını söyledi.

Sertkaya, 39 bin 200 metre kare alanda kurulan ve 2 bin 200 metre kare kapalı alana sahip Ahlat’ın ilk fabrikasının üretime başladığını ifade etti. Sertkaya, ”Nevşehir doğumluyum. Bitlis’in Ahlat ilçesinde Kamil Çavuşoğlu Madencilik Şirketi olarak, Süphan Bims markasıyla parke ve bims üretimine başladık. Ürünlerimizi ilk etapta Doğu Karadeniz, Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesine pazarlayacağız” dedi.

Fabrikada ürettikleri ürünleri yurt dışına pazarlamayı planladıklarını anlatan Sertkaya, özellikle komşu ülkelerin hedef pazarları olacağını kaydetti.

”AHLAT BÖLGENİN CAZİBE MERKEZİ”

Ahlat’ın tarihte Selçuklulara başkentlik yaptığını, ilçenin zengin tarihin yanı sıra zengin maden yataklarına da sahip olduğunu belirten Sertkaya, şöyle konuştu:

”Ahlat her yönüyle bölgenin cazibe merkezi olma yolunda. Gelecekte de bölgenin parlayan yıldızı Ahlat olacak. Bölgeye yatırım yapmak isteyen iş adamlarına Ahlat’a gelmelerini öneririm. Çünkü Ahlat ham madde ve iklim açısından çok değerli bir yer. İş adamlarını Doğuya ve özellikle de Ahlat’a yatırım yapmalı. Bu hem yöre ekonomisini canlandıracak hem de işsizlik sorununu bir nebze de olsa çözmeye katkı sunacaktır.”

Projenin toplam maliyetinin 5 milyon TL civarında olduğunu, şu ana kadar bunun 2,5 milyon TL’lik kısmını gerçekleştirdiklerini söyleyen Sertkaya, yatırımın tamamını öz kaynaklarıyla karşıladıklarını kaydetti.

Sertkaya, şunları dile getirdi: “Ek yatırımlarla birlikte 5 milyon liraya fabrikayı tamamlayacağız. Şu an duvar bloklarının tüm çeşitlerini ve kilitli parke üretimi yapıyoruz. Duvar bloklarında iki seri çeşidimiz var. Normal seride günlük kapasitemiz 60 bin, diğer seride ise 72 bin olacak. Parke taşında 3 bin 500 – 4 bin metre, günlük üretim kapasitemiz var. Fabrikada ilk etapta 20 kişiyi istihdam ediyoruz. İleri ki zamanlarda bu sayı 100′ü bulacak. Dolaylı istihdamımız ise 500 civarında olacak.”

Kaynak: www.haberkapadokya.com