Nevşehirli işadamı Bahattin Sertkaya Ahlat’a briket ve parke taşı üretecek olan fabrika yaptırıyor. 39 bin 200 metrekare alan üzerinde kurulacak fabrikanın faaliyete geçmesiyle birlikte 50 kişinin iş imkanına kavuşacağı belirtildi. Bitlis Ahlat ilçesinde düzenlenen tören ile briket ve parke taşı üretecek olan fabrikanın temeli atıldı. Fabrikanın faaliyete geçmesiyle birlikte 50 kişinin iş imkanı bulacağı belirtildi.

Bitlis Ahlat ilçesinde, 2 bin 200 metrekaresi kapalı toplam 39 bin 200 metrekare alan üzerinde kurulacak olan Süphan Bims Briket ve Parke Taşı Fabrikası’nın temel düzenlenen bir törenle atıldı. Temel atma törenine AK Parti Bitlis Milletvekili Zeki Ergezen, Ahlat Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, İlçe Emniyet Müdürü Fadıl Güçlü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Temel atma töreninde bir konuşma yapan Ergezen, Nevşehir’den gelerek Ahlat’ta yatırım yapan iş adamı Bahattin Sertkaya’ya teşekkür etti. Ergezen, “Nevşehir’den kalkıp ilçemize gelen, insanımıza hizmet eden ayrıca bölgeyi canlandırmak amacı ile tesis kuruldu. İlçemize yapılan yatırımdan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ahlatlılara hayırlı uğurlu olsun” dedi.

EN KISA ZAMANDA ÜRETİME GEÇECEK

Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban ise, bu tür hizmetlerin beraberinde başka hizmetler getireceğini anlatan kaydetti. Başkan Çoban, “Yakın tarihte bu girişimci işadamımızla bir araya geldik. Yatırımı Ahlat ilçesinde yapmasını ve işletmenin hammaddesi kaynağı olduğunu belirtik. Kendilerine buraya gelip tesisin temelini attı. İnşallah en kısa zamanda da açılışı yaprak üretime başlanacaktır” dedi.

39 BİN 200 METREKARELİK ALAN

İşletme sahibi Bahattin Sertkaya ise yaptığı konuşmada, Nevşehir’den Anadolu insanına hizmet etmek ve bölgeyi canlandırmak amacı ile tesis kurduğunu söyledi. Selçuklunun başkentinde yatırım yapmaktan son derece memnun olduklarını belirten Sertkaya, “12 ay tam kapasiteyle üretim yapabilecek tesisimiz 39 bin 200 metrekare alan üzerinde kurulacak. Günlük üretim kapasitesi 72 bin metrekare, parke taşı üretiminde 3 bin 500 ile 4 bin metrekare üretime sahip olacak. Tesislerimiz 3 milyon 500 bin liraya mal olacak. Fabrikamız Alman ve İtalyan teknolojisine sahip makinelerle üretim yapacaklar” şeklinde konuştu.

Kaynak: www.yenisafak.com.tr