Ahlat’ta Kışın da Bims Üretildi

Bitlis’in Ahlat ilçesinde, Nevşehirli iş adamı Bahattin Sertkaya tarafından kurulan bims (pomza) ve parke fabrikası, kış aylarında da üretime devam etti ve fabrikada 30 kişi istihdam edildi. Ahlat Bims ve Parke Fabrikası’nın sahibi Sertkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl ilçeye kurduğu ilk bims fabrikasının, 39 bin 200 metre kare alanda kurulduğunu ve üretim faaliyetinin 2 bin 200 metre kare kapalı alanda devam ettiğini söyledi.

Fabrikada 2010 yılının dördüncü ayında üretime geçtiklerini anımsatan Sertkaya, şöyle konuştu: ”Üretimimiz hızla devam ediyor. Güzel bir pazar oluşturduk. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’nun tamamına ürün satıyoruz. Günlük kapasitemiz 60 bin adet. Eskiden Doğu Anadolu’da kışın çalışılmaz, üretim yapılmaz anlayışı vardı. Kışın üretime devam ederek bu anlayışı da çürütmüş olduk. Çünkü kışın da üretimimiz devam etti. 10′luk, 15′lik, 20′lik, 25′lik diye tabir edilen duvar blokları ürettik.”

Bimse olan talepten dolayı parke üretimi yapamadıklarını kaydeden Sertkaya, fabrikada kış aylarında 30 kişiyi istihdam ettiklerini, bu sayının yazın 50 kişiyi aşacağını, tam kapasiteyle çalışmaları halinde fabrikada 70-80 kişiyi istihdam etme şanslarının olacağını ifade etti.

Üretime geçtikleri ilk aylardan bu yana, pazar olarak istedikleri verimi yakaladıklarını açıklayan Sertkaya, şunları dile getirdi: ”İnşallah bu sene kapasite artışına geçeceğiz. Hedefimiz yüzde 100 kapasite kullanmak. Ürünlerimizin kaliteli. Bunu aldığımız TSE ve CE belgeleriyle ispatladık. Müşterilerimizin memnuniyeti de bunun kanıtı. Dolayısıyla geniş bir pazara sahibiz. İç pazarda istediğimiz hedefi yakaladık. bundan sonra hedefimiz yurt dışına açılıp ülkemize döviz kazandırmak. Bunun için de girişimlerimiz devam ediyor.”

Bims satışında dışa açılmak için Gürcistan ile görüşmelerinin devam ettiğini belirten Sertkaya, İran, Irak ve Suriye pazarına girmek istediklerini ve önümüzdeki aylarda bunun için çalışmalara başlayacaklarını sözlerine ekledi.