Türkiye’nin Bims,Pomza kenti;Bitlis

Bitlis’in Tatvan ilçe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bilal Dağdağan, Bitlis’in, pomza madenciliğinde, Türkiye rezervinin yüzde 70′ine sahip olduğunu söyledi. Dağdağan, pomza yataklarının Bitlis ve bölgenin kalkınmasında önemli bir değer olduğunu, ancak bu değerden yöre halkının yeterince istifade edemediğini ifade etti.

Hükümetin, bu işle ilgilenen müteşebbislere kredi desteği sağlaması gerektiği belirten Dağdağan, yıllardır pomzayla ilgilenen girişimcilerin olduğunu, ancak bu girişimcilerin önemli bir katma değer elde edemediğini dile getirdi.

Dağdağan, şöyle konuştu:

”Pomza madenciliğinde Türkiye rezervinin yüzde 70′ine sahibiz. Madencilik sektöründe, pomza madeni Bitlis için çok önemli bir kaynak. Özellikle Nemrut Kalderası ile Süphan Dağının burada olması büyük bir önem kazanmakta. Bu alan ve çevresi volkanik tüflerden oluşuyor. Bu madencilik açısından yöre için büyük bir nimet. Tatvan ve Adilcevaz arasında, büyük bir yoğunlukta pelit ve pomza yataklarına sahibiz. Bu rezerve sahip olmamıza rağmen, ilimizdeki ocak işletmecileri ve briket imalatçıları, diğer adıyla bims üreten kooperatifler, bu rezervden yeterince faydalanamamakta.”

‘POMZA KULLANIM ALANLARI GELİŞTİRİLMELİ”

Pomzanın, inşaat sektörünün en hafif malzemelerinden biri olduğunu anlatan Dağdağan, bu yönüyle de madenin önem kazandığını ifade etti. Nötr bir malzeme olan ve içinde kimyasal madde barındırmayan pomzanın baraj, gölet, içme suyuyla ilgili arıtma tesislerinde süzme işleminde kullanıldığını açıklayan Dağdağan, şöyle konuştu:

”Pomza, inşaat sektöründe yapı malzemesi olarak kullanılmakta. İşlenen pomza yapı dış ve yalıtım malzemesi olarak kullanılıyor. Teknolojiyi fazla kullanamadığımız için, pomzayı çok da randımanlı kullanamıyoruz. Fransa’da pomzayı yol yapımında dahi kullanıyorlar. Pomza teknolojisini acilen ülkemize getirmemiz lazım. Yağmurda ıslanan yollardan dolayı, ülkemizde çok büyük kazalar oluyor. Avrupa’da pomza yol yapım çalışmalarında kullanılıyor. Pomzanın süzme özelliğinden faydalanıyorlar. Yağan yağmurun direk drenaja gitmesi için ponza kullanıyorlar. Bu da trafik kazaların önlenmesinde etkili oluyor. Fakat burada gerek işletmeciler, gerekse bims (pomza taşı) üreticileri bundan yeterince faydalanamamakta.”

Kaynak: www.samanyoluhaber.com